pohled_03.jpg
       
     
Dům na kopci [Ústí nad Labem]
       
     
pohled_01.jpg
       
     
pusorys1.jpg
       
     
rez02.jpg
       
     
vizo02.jpg
       
     
skici.jpg
       
     
pohled_03.jpg
       
     
Dům na kopci [Ústí nad Labem]
       
     
Dům na kopci [Ústí nad Labem]

projekt: 2021
architektonická studie


Na počátku studie byly zpracovány 3 hmotové varianty, pro které bylo zásadní umístění parkování 2 osobních automobilů a dílny ve vztahu ke zbylé obytné části domu. Z těchto variant byla investorem jednoznačně vybrána varianta kompaktního řešení se dvěma podlažími nad sebou spojenými vertikálně schodištěm; jedním technickým, zapuštěným do terénu (1PP) a jedním posazeným na terén (1NP).

Dům musel být osazen na pozemku v jeho nejjižnější části, vzhledem k ochrannému pásmu lesa, definovaného předběžným vyjádřením LČR na 15 metrů od hranice pozemku lesa. Tyto ztížené podmínky spolu s předem omezeným rozpočtem vytvářely od počátku poměrně velký tlak na možnosti uspořádání provozu domu. Bylo jasné, že dům bude vznikat jako podlouhlý ve své východozápadní ose.

Další podmínkou Územního plánu bylo respektování zastavitelnosti pozemku 30%, tedy 389,4 m2 -pro daný pozemek se ukázala jako méně limitující než hranice zastavitelnosti LČR, přesto bylo zvoleno nakonec kompaktní řešení s umístěním dílny a dvojgaráže pod hlavní podlaží domu, tak aby nedošlo k zastavění další plochy pozemku a zahrady.

Hmotový koncept schovává téměř zcela spodní patro pro dálkové pohledy, takže je vidět pouze vrchní dřevostavba. Spodní sokl s vraty dvojgaráže a hlavním vstupem je vidět až při bezprostředním se přiblížení kolemjdoucího na kolmo k domu, kde je část terénu „vyříznuta“ pro přístup aut a pěších do 1PP. Toto vyříznutí bude realizováno pomocí kaskádově uskakovaných opěrných stěn z téhož materiálu jako je materiál 1.PP domu. V tomto smyslu je dům navržen do svého prostředí neinvazivním způsobem se snahou nevytvářet zbytečné kumulování hmoty nad terén v dálkových pohledech.

Horní patro je ve své východní části přímo napojeno na okolní upravený terén – styk terasy domu se zahradou je stěžejní pro fungování domu. V této východní části domu je terén odebírán, naopak ve své západní části bude nutno terén upravit tak, že bude dohrnut k domu a vznikne tak nízký násep.

Pro vrchní, nadterénní stavbu byl nakonec zvolen kompaktní jednolitý výraz „špalku položeného na sokl spodního patra „i s ohledem na jeho zajímavou podlouhlou proporci. Střecha dále pracuje s objemem tak, že východní část je vyšší s větší světlou výškou v obývacím pokoji (+2,800) , Západní nižší se světlou výškou (+2,500), podélně orientovaná pultová střecha tímto způsobem vytváří velice jemný, avšak zajímavý a svébytný výraz domu

pohled_01.jpg
       
     
pusorys1.jpg
       
     
rez02.jpg
       
     
vizo02.jpg
       
     
skici.jpg